لوگو مجتمع پارسیان دیتا

ویپ چیست و چه مزایای برای ما دارد؟

 

voip-parsiandata

ویپ چیست و چه مزایای برای ما دارد؟


تلفن یکی از پرکاربرد ترین تکنولوژی هایی که به صورت روزمره از آن استفاده می کنیم. با وجود پیشرفت های بسیار اینترنت، تلفن های همراه و فضای مجازی تلفن یکی از راه های اصلی ارتباط بین انسان هاست. البته حفظ جایگاه تلفن به عنوان راه اصلی ارتباط بین انسان ها مستلزم تغییراتی بود که این تکنولوژی تا کنون به خود دیده و توانسته خود را به یک اصل جدایی ناپذیر تمامی منازل مسکونی تا شرکت های بزرگ تبدیل کند که در این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت .

 How-it-works-voip


مرکز تلفن یا PBX چیست ؟

برای درک قابلیت ها و کاربرد مراکز تلفنی بهتر است با یک مثال شروع کنیم . یک شرکت را تصور کنید که حدود ۲۰ کارمند دارد . اگر قرار باشد در این سازمان از یک مرکز تلفن برای برقراری ارتباط تلفنی استفاده نشود باید به هر کارمند یک خط تلفن اختصاص دهیم یعنی ۲۰ خط تلفن خریداری کنیم !!! که به این ترتیب هر کارمند باید ۱۹ شماره تلفن برای تماس با همکاران خود در خاطر مبارک جای دهد و برای تماس با همکاران خود نیز از خطوط تلفن مخابرات استفاده کند !!! علاوه بر این مشتریان شرکت نیز برای تماس با بخش‌های مختلف شرکت با ۲۰ خط تلفن رو به رو هستند !! بدیهی می‌باشد که چنین سناریویی غیر قالب اجراست و به دلیل وجود تعداد زیاد خطوط و همچنین استفاده از خطوط مخابرات برای تماس با همکاری که در اتاق کناری شماست باید هزینه‌ی قابل توجهی پرداخت نمایید .

برای حل این گونه مشکلات مراکز تلفن (PBX) روی کار آمدند . روش کار مرکز تلفن به این صورت می‌باشد که تمامی تلفن‌های موجود در شرکت به یک مرکز اصلی متصل می‌شوند و از این پس برای تماس با افراد داخل شرکت از بستر داخلی که توسط خود مرکز تلفن فراهم می‌شود استفاده می‌شود ، بنابراین برای تماس با همکاران خود در شرکت هزینه‌ای پرداخت نخواهید کرد . همچنین برای ایجاد تماس با محیط خارج از شرکت نیز بسته به نیاز شرکت تعدادی خط تلفن ( مثلا ۵ خط مخابرات برای ۲۰ نفر ) به مرکز تلفن متصل می‌کنیم تا کاربران بتوانند با شماره گیری یک عدد مشخص از طریق مرکز تلفن به خطوط مخابرات وصل شوند و تماس خود را با خارج از شرکت برقرار کنند .

انواع مرکز تلفن یا PBX

حال که با کاربرد استفاده از یک مرکز تلفن در شرکت‌ها ، ادارات ، موسسات و …. آشنا شدید بهتر است به صورت خلاصه با انواع آن آشنا شویم . به طور کلی مراکز تلفن به دو دسته آنالوگ و ویپ (IP) تقسیم می‌شوند . دسته‌ی اول یا همان مراکز تلفنی آنالوگ نسل قدیمی مراکز تلفنی می‌باشند که ‌بسته به نوع و مدلی که دارند یک سری قابلیت‌های نسبتا ساده را برای کاربران فراهم می‌کنند . اما آن چیزی که در این مقاله قصد معرفی و بررسی آن را داریم مرکز تلفنی VOIP می‌باشد بنابراین پس از بررسی پاسخ سوال ” ویپ چیست ؟ “ به بررسی مزایای ویپ می‌پردازیم و برتری‌های آن را نسبت به سیستم‌های آنالوگ قدیمی مطرح می‌کنیم .

 

و اماتکنولوژی VOIP چیست ؟

برای پاسخ سوال ” ویپ چیست ؟ ” بهتر است ابتدا معنی لغوی آن را بررسی نماییم . کلمه‌ی VOIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol می‌باشد . همانطور که از اسم آن پیداست این مراکز تلفنی روی بستر IP یا به عبارت ساده‌تر شبکه‌های کامپیوتری راه اندازی می‌شوند . پس اولین مزیت VOIP نسبت به سیستم‌های آنالوگ این است که در صورتی که در یک سازمان ، شبکه بین کامپیوتر‌ها راه اندازی شده باشد ، برای راه اندازی VOIP نیاز به هیچگونه کابل‌کشی مجدد نمی‌باشد چرا که مرکز تلفن ویپ روی همان ساختار شبکه قابل پیاده‌سازی است و همین امر باعث کاهش هزینه راه اندازی ویپ می‌شود . علاوه بر این اگر کمی با سیستم‌های کامپیوتری آشنا باشید ، از طرف دیگر این را هم در نظر داشته باشید که هر خدمتی که وارد دنیای دیجیتالی و شبکه (IP) بشود دارای قابلیت های توسعه و گسترش بینهایت خواهد بود.

cloud-voip

مزیت‌ها و کاربرد‌های VOIP چیست ؟

در این قسمت ما کمی با مزایای ویپ آشنا می شویم :

دسترسی و کنترل از راه دور
قابلیت توسعه و مقیاس پذیری زیاد
پستیبانی از فکس ولی به صورت نرم افزاری
عدم محدودیت مکان شعب و اتصال آنها به یکدیگر
عدم نیاز به کابل کشی مجدد و استفاده از بستر شبکه
قابلیت ضبط و مانیتورینگ مکالمات به صورت انعطاف پذیر
گذارش گیری دقیق و پیشرفته تماس ها
ارتباط با سیستم های ارتباط با مشتری (CRM)
تعریف داخلی به صورت نا محدود
استفاده از تلفن های سخت افزاری و نرم افزاری
قابلیت منشی دیجیتال و صف تماس

و...

 

voip-bussiness

پیاده‌سازی سیستم تلفنی VOIP

در دنیای کسب و کار امروز داشتن مشتریان وفادار که از خدمات شما راضی باشند یکی از اهداف مهم هر سازمان بوده و آن چیزی که باعث ماندگاری مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید می شود کیفیت سرویس دهی شما به مشتریان خواهد بود.یکی از مهم ترین راه هایی که باعث افزایش بهره وری و رضایت مندی مشتریان شما می شود سیستم Voip هست. اگر شما هم در بازار رقابتی امروز به فکر ایجاد یک تحول در کسب و کارتان به کمک نصب و راه اندازی VOIP هستید ، می توانید درخواست خود را برای مشاوره ، نصب و راه اندازی سیستم voip با همکاران ما در مجتمع نرم افزاری داده پرداز پارسیان در میان بگذارید.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره جهت نصب سیستم تلفنی تحت شبکه VOIP از طریق بخش تماس با ما در سایت با ما در تماس بوده و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را ارسال نمایید .

سفارش محصول

مطالب مرتبط

مزایای استفاده از تلفن نرم افزاری در مرکز تلفن

  مزایای استفاده از تلفن نرم افزاری در مرکز تلفن یکی از دلایل فراگیر شدن

شرکت های برنامه نویسی و استارتاپ

  شرکت های برنامه نویسی و  استارتاپ یکی از چالش های بزرگ انجام پروژه

ده قدم برای تبدیل شدن به یک کارشناس سئو

    ده قدم برای تبدیل شدن به یک کارشناس سئو اکنون که متقاعد شده اید ک

12 روش برتر برای بهینه سازی محتوا!

محتوای سئو شده چیست؟ یکی از عناصر مهم در صفحه ی سئو شده ، محتوای سئو شده می باش

چگونه کسب و کار آنلاین خود را ارتقاء دهید

  چگونه کسب و کار آنلاین خود را ارتقاء دهید   این روز ها برای کسب و

خبرنامه

جستجو