لوگو مجتمع پارسیان دیتا

آموزش کورل - جلسه ی چهارم - اشیا در کورل

جلسه ی قبلی  با محیط عمومی نرم افزار کورل آشنا شدیم. به غیر از منوها، هر چی که توی  پنجره طراحی هست ، شئ نامیده می شه.

معمولا نرم افزارها دو گونه هستند: یا Text base هستند یا Object base. منظور از Text base یا مبتنی بر متن اینه که به محض بارگذاری نرم افزار، مکان نما آماده جهت ورود «متن» هست. اما منظور از Object base یا مبتنی بر اشیاء، نرم افزارهایی هست که برای انتخاب اشیاء یا انجام کارها بیشتر از ماوس استفاده می شه. برای مثال می توان از نرم افزار Text base مجموعه نرم افزارهای آفیس و از نرم افزارهای Object base نرم افزار فتوشاپ را نام برد.
کورل دراو،‌ یک نرم افزار Object base هست.
اولین شئی که قصد تعریفش رو داریم،‌ مستطیل هست. ابزار مستطیل رو  انتخاب می کنیم، به محض انتخاب ابزار، شکل اشاره گر ماوس به شکل ابزار انتخاب شده در می آد.
parsianData corelDraw rectangleدو نکته:

  • هر ابزار دارای کلید میانبر هست. برای فهمیدن کلید میانبر، کافیه روی ابزار رفته و ماوس را نگه دارین. منوی توضیحی ابزار نشون داده می شه. همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنین ، کلید میانبر ابزار مستطیل، کلید F6 هست. به مرور با این کلیدهای میانبر آشنا می شین.
  • نکته بعدی اینه که کورل دراو نرم افزار پر جزئیاتی هست. هدف از گفتن این جمله، ترساندن و بزرگ جلوه دادن نیست. توی این نرم افزار، هنگام کار با ابزارهای مختلف و رسم و ایجاد اشکال، باید نکات جزئی مدنظرتون باشه. خیلی از نکات جزئی هستن که در طراحی شکلهای سنگین به کمک شما میان. این جزئیات رو ذره ذره می گیم.

بعد از انتخاب شی، کافیه واسه رسم شکل، آن را به صفحه طراحی برده و با استفاده از کلیک چپ و نگه داشتن آن مستطیل رو ترسیم کنین. در واقع توسط درگ می شه یه مستطیل ایجاد کرد.
parsiandata-corel-rectangle1در شکل بالا می بینید که یک مستطیل رسم شده. اگر به شکل دقت کنین، اطراف آن هشت مربع کوچک به همراه یک ضربدر در وسط مشاهده می کنین. این هشت مربع با ضربدر وسط، بیانگر انتخاب شیء رسم شده هست. برای انتخاب شیء کافیست روی آن شیء یک بار کلیک چپ کنیم. با این کار شیء انتخاب شده و ما قادریم  روی اون هر عملیاتی رو که میخوایم انجام دهیم. عملیاتی مثل رنگ کردن، تغییر سایز و ... . دقت داشته باشین روی هر شیء که قصد عملیات موردنظر رو دارین، باید ابتدا انتخابش کنین.
حالا می خوایم شی انتخاب شده رو رنگ کنیم. بعد از انتخاب شیء، از پالت رنگ یک رنگ انتخاب کرده و روی اون کلیک می کنیم.
برای رنگ آمیزی داخل شیء از کلیک چپ و برای رنگ آمیزی خط دورش از کلیک راست استفاده می کنیم.
parsiandata-corel-rectangle2همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنین، ما خط دور شکل را به رنگ قرمز و درون شکل را به رنگ زرد در آوردیم.
اگر می خواین یه مربع بکشین، کافیه موقع درگ کردن،‌ کلید Ctrl را پایین نگه دارین. شکل زیر یک مربع رو نشون می ده.
parsiandata-corel-rectangle3برای رسم دایره کافیست از ابزار دایره Circle استفاده کنیم. مطابق درس برای رسم دایره کافیه تا بعد از انتخاب ابزار، ماوس رو به صفحه طراحی برده و با درگ کردن دایره رو  رسم کنین. برای تمرین این بخش رو به عهده شما می ذاریم. دقت داشته باشین، برای رسم یک دایره کامل باید کلید Ctrl را پایین نگه دارین.
نکات دیگری در رسم شکل های بالا هست که به مرور در دروس آینده می گیم. برخی از نکات را هم خودتون در حین آموزش یاد می گیرین. با نرم افزار تمرین کنین و اشکال مختلف رسم کنین تا قلق آن تا حدودی دستتون بیاد.
در این آموزش صرفا ما همه ابزارها را آموزش نمی دیم.هدفمون آموزش اصول و مفاهیم کار با نرم افزار هست. وقتی که اصول استفاده از یک ابزار رو یاد گرفتین، ابزارهای دیگه خیلی سخت نخواهد بود و با کمی تمرین و ممارست کار با اون ابزار رو هم یاد می گیرین.

مطالب مرتبط

مزایای استفاده از تلفن نرم افزاری در مرکز تلفن

  مزایای استفاده از تلفن نرم افزاری در مرکز تلفن یکی از دلایل فراگیر شدن

در دنیا خودت را معرفی کن!

چند وقت پیش پدرم مطلبی برایم فرستاد که بسیار جالب بود.مطلب درباره ی چگونگی تاسیس

آموزش مقدماتی HTML - جلسه ی اول

برنامه نویسا می دونن که چقدر شغل زیبا اما پردردسری دارن!علم نرم افزار از بس که ب

آموزش نصب DataTables در Laravel

  آموزش نصب DataTables در Laravel DataTables یک پلاگین برای کتابخانه جی ک

احراز هویت در لاراول

احراز هویت کاربران در لاراول به صورت دستی در لاراول به صورت پیش فرض کنترلر

خبرنامه

جستجو